Strona główna
Dzisiaj jest

ZASADA DZIAŁANIA POMPY CIEPŁAPompa ciepła wykorzystuje niskotemperaturową energię słoneczną i geotermalną zakumulowane w gruncie i wodach podziemnych (dolne źródło ciepła), a następnie przekazuje energię cieplną o wyższej temperaturze, podniesionej nawet do +60°C do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej (górne źródło ciepła).

Zasada działania sprężarkowej pompy ciepła polega na wykorzystaniu właściwości czynnika roboczego - specjalnego płynu wypełniającego instalację wewnętrzną pompy ciepła. Czynnik roboczy przepływający przez wymiennik ciepła tzw. parownik (3) ogrzewa się od płynu wypełniającego instalację dolnego źródła ciepła (5) i parując zamienia się w gaz. Czynnik roboczy w postaci gazowej trafia do sprężarki (1), gdzie w wyniku kompresji znacznie

Zasada działania pompy ciepła VATRA


wzrasta jego temperatura. Następnie przegrzana para ochładza się i skrapla w wymienniku ciepła tzw. skraplaczu (2), podczas oddawania ciepła wodzie wypełniającej instalację górnego źródła ciepła, czyli centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej (3). Po zredukowaniu wysokiego ciśnienia w zaworze rozprężnym (4) czynniki roboczy wraca do parownika i cały proces rozpoczyna się ponownie.